Quark Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

Quark krema kıvamında bir peynir veya süzme yoğurdunu andırıyor.

Yoğurt gibi bir tadı olup ilk bakışta yoğurt gibi algılansa da Quark, protein ve kalsiyum açısından çok zengin ve aynı zamanda da kalorisi çok düşük bir sut ürünüdür.Kısacası bir çeşit peynirdir. Yoğurda göre daha yüksek protein ve daha düşük yağ içermektedir. Bu da bu ürünü yoğurda göre daha avantajlı kılıyor.

Yağ yakımın da çok yardımcı olan Quark, Almanların ara öğünlerinde mutlaka yer alır. Quark’ı ekşi meyveler ile veya sabahları saf yulaf ezmesi ile tüketebilirsiniz. Tok tutucu etkisi vardır.

Quark, özellikle kilo kaybında çok işe yarar.

Quark’ı büyük marketlerden satın alabildiğiniz gibi kendiniz evde de yapabilirsiniz.

YAVAŞ YOLU

MALZEMELER:

1 litre günlük süt

½ litre kefir

HAZIRLANIŞI:

Sütü ve kefiri hava almayan bir tencereye koyun. 2 gün boyunca orta sıcaklık bir odada bekletin. (Mesela pazartesi sabah hazırlarsanız çarşamba sabaha kadar bekletin). Sonra tencereyi 40-50 derecede sıcak tutun. İsterseniz sürekli kaynar su ekleyerek ısıtabilirsiniz veya 35 derecede ısıtılmış fırına koyabilirsiniz. İki yöntemi yaklaşık 2 saat uygulayın. Sonra 2 saat soğumasını bekleyin. Bir geniş kaseye süzgeç alın ve onun içine ince bez veya tülbent serin. Tenceredeki karışımı içine dökün ve suyunu sıkın. 1 – 2 saate kadar süzülmesini bekleyin. (Süzülen su çok sağlıklı olduğundan dolayı ayran veya ekmek yaparken de kullanabilirsiniz.) Sonra Quark’ı kullanabilirsiniz yaklaşık 400 gr. çıkacaktır. Topaklı olmaması için süzgeçten geçirebiliriz. Buzdolabında saklayın ve 5-6 gün içinde tüketin.

HIZLI YOLU

MALZEMELER:

1 lt kefir (light)

HAZIRLANIŞI:

Fırını 100 derecede ısıtın. Kefiri bir borcama alın ve kapağını kapatın. Fırında 2 saat boyunca pişirin. Sonra 2 saat soğumaya bırakın. Bir geniş kaseye süzgeç alın ve onun içine ince bez veya tülbent serin. Tenceredeki karışımı içine dökün ve suyunu sıkın. 1 – 2 saate kadar süzülmesini bekleyin. Sonra Quark’ı kullanabilirsiniz yaklaşık 300 gr. çıkacaktır. Topaklı olmaması için süzgeçten geçirebiliriz. Buzdolabında saklayın ve 5-6 gün içinde tüketin.

Turbo Yağ Yakıcı metabolizma Hızlandırıcı Quark Kürü Tarifi

Malzemeler :

1 Yemek kaşığı dolusu Quark yada yağsız yoğurt

Yarım çay kaşığı zerdecal ( Curcuma )

Yarım çay kaşığı zencefil ( İngwer )

Yarım çay kaşığı anason ( Anis )

1 tatlı kaşığı kırmızı Pul biber

2 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı :

Tüm malzemeyi karıştırıp gece yatmadan yarım saat önce yiyip yatmak daha faydalı olacaktır. Metabolizmayı Turbo çalıştırıp, yağ yakımını maksimuma çıkartır.

Not: Bu bilgiler internetten toplanmıştır. Her vücudun değişiklik gösterebileceğini ve sağlık sorunlarınızı göz önünde bulundurup, doktor kontrolünde kullanmanızda fayda olacağını unutmayınız.

 

Written By
More from MagClassico

Ünlü Gece Klubü “Reina” Kapatılıyor Mu?

14 yıldır gerek Kuruçeşme'nin en güzide konumlarından birinde oluşu, gerekse ülkemizden ve...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir