Pandora Bileklikler Neden Bu Kadar Tutuldu?

Son yıllarda bileğimizden çıkartmadığımız Pandora bileklikler aslında mitolojiden esinlenilmiştir.

İlk olarak meşhur Pandora’nın hikayesini öğrenelim…

Pandora “tanrılar armağanı” anlamına gelir. Yunan mitolojisinde ilk kadın, Zeus tarafından insanlığı cezalandırmak için hazırlandığına inanılır.

Efsaneye göre, Zeus kendisinden ateşi çalıp insanlara veren Prometheus‘un kardeşi Epimetheus‘a balçıktan yapılmış tanrısal güzellik ve zekaya sahip olan Pandora‘yı eş olarak gönderir. Epimetheus kardeşinin tüm uyarılarına karşı Pandora ile evlenir. Zeus, Pandora‘ya evlilik hediyesi olarak topraktan yapılmış, çömlek benzeri bir kavanoz (yanlış yapılmış bir çeviri sonucu kutu olarak anılmaktadır) hediye eder ama bu kavanoz asla açılmamalıdır. Bir süre sonra merakına yenilen Pandora, kavanozu açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılmaya başlar. Ancak son anda kutuyu kapatır bu da insanların içindeki “umut”tur; kötülüğün yayılmamış olması umudu.

Başka bir efsaneye göre de Pandora kutuyu açtığında dünyaya kötülük hakim olur ve Pandora kutuyu kapatırken de kutu Pandora‘yı esir alır.

Diğer bir hikâyede ise Haberci Tanrı Hermes Olimposa giderken sırtında çok uzaklara götürmesi gereken sandığı Pandora ve eşine bırakır. Pandora merak eder kutuyu açar, kendine ve eşinin üzerine pişmanlık, kızgınlık, kibir vs. gibi kötü özellikler, yaşadıkları mutlu ormana ve de bütün dünyaya çeşitli kötü özellikler yayılır. Son anda Epimetheus sandığı kapatır. Sandığın içinden bir ses gelir. Sandıktan gelen cılız ses “Lütfen beni çıkarın” der. “Dışardaki kötülüklerle ancak ben baş edebilirim” diye de ekler. Bu sefer Pandora ve eşi birlikte sandığı açarlar. Sandığın dibinde bir kelebek vardır. Sandığın içindeki kelebek umuttur.

Yani; bu hikayede, kötülüklerle umudun dünyaya yayılışı ve kadınsal güzelliğe olan ilgi anlatmaktadır.

Pandora Bilekliklerin Çıkışı

Pandora bileklikler, pandora firması tarafından üretilen kişiselleştirilebilir bilekliklerdir. İlginç tasarımları ve farklı konseptiyle dikkat çeken Pandora, 1982 de Danimarka’nın Kopenhag şehrinde kurulmuş ve 1500’ü aşan özgün tasarımıyla dünyanın en fazla takı ve mücevher satan markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Pandora ürünleri; 6 kıtada ,65 ülkede, 10bini aşkın satış noktasından ve 750’yi aşan konsept mağazalarından sevenlerine ulaşmakta olup, bir süredir ülkemizde de resmi olarak satılmaktadır.

Pandora’yı sıradan bir aksesuar üreticisinden farklı kılan en önemli özellik ise, charm (boncuk gibi satılan parçalar) adı verilen ve kolye/ bileziklere takılıp, takınızın size özel olmasına olanak veren küçük ikonlardır.

Her biri farklı tasarımda olan ve ayrı anlamlar ifade eden ikonlar sayesinde hayatınızdaki güzel şeyleri yeni charm’lar satın alıp takınıza ekleyerek ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Kendi hikayesini üzerinde taşımak isteyenler için (özellikle bayanlar) biriktirilmesi büyük bir zevk olarak hayatımızdaki yerini almış görünüyor bu güzel takılar.

Fakat, fiyatları biraz pahalı bilindiği üzere. Takı alırken değil ama küçük charmları alırken “Neden bu kadar pahalı, ne gerek var?” diyebilirsiniz. Fiyatlardaki pahalılığın nedenini ise şu şekilde açıklıyor yetkililer; “Charmların birçoğu el yapımı fabrikasyon ürünler değil yani.”

 

Written By
More from MagClassico

İrem Derici Nasıl 50 Kiloya Düştü?

İrem Derici'yle ilgili bomba iddia! Son günlerde oldukça zayıfladığı görülen İrem Derici’nin...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir