Her İki Cinsiyete de Hakim Androjen Mankenler

Androjen; yani, erkeğin ve kadının tutumlarında ve davranışlarında hem dişil hem eril olma yeteneği. Bir başka ifadeyle; kadın ve erkeğin, her iki cinsinde olumlu yönlerini geliştirmeye yönelik kişilik durumu. Kısacası her iki cinsi de bünyesinde barındıran…

İşte bu değişik karmanın örnekleri…

Stefania Ferrario

Zayıf model akımı çoktan bitti. Dünya şimdi, 23 yaşındaki “androjen model” ve insan hakları savunucusu Stefania Ferrario’yu konuşuyor.  Androjen; androjin’den farklı olarak testosteron gibi erkeksi karakterlerin oluşumunda etkisi olan hormonların tümüne verilen addır. “Andro(erkek)” ve “Gyne (kadın)” kelimelerinin birleşmesinden çıkmış bir kelime. ‘Dropp the Plus’ hareketinin öncülerinden biri olan genç model, ‘Kiloya kafayı bu kadar takmayın, önemli olan iyi göründüğünüz’ diyor.

Stanyslas Fedyanin

Stas Fedyanin, Moskovalı bir erkek. İlginç bir hikayesi var. Fiziksel olarak erkek olsa da kendisi androjen kişiliğe sahip olduğunu iddia ediyor. Şu an tamamen bir kadın gibi giyiniyor, ama aynı zamanda bir kız arkadaşı var.

Stav Strashko

Kadına çok benzeyen ama aslında erkek olan Ukrayna asıllı İsrail vatandaşı Stav Straşko, ünlü bir otomobil markasının reklam filminde oynayarak ününe ün kattı.

Andrej Pejic

Andrej Pejic moda dünyasının çığır açan ismi olarak biliniyor. Boyu 188 santimetreydi, kilosu ise taş çatlasa 50. Meleklere benzeyen yüzü, edalı tavrıyla sadece bana değil, benim diyen top modele de “Bu kadınsa ben neyim?” dedirten bir hali vardı. Ama bu soruda bir mantık hatası vardı: O bir erkekti. Jean Paul Gaultier defilesine transparan bir gelinlikle çıkmış, Marc Jacobs’ın ilham perisi ilan edilmiş, Dossier dergisine kapak olmuştu.

Berk Doğan

İstanbul Fashion Week‘te hem kadın hem erkek defilelerinde podyumdaydı. 28’indeki Berk Doğan, Türkiye’nin tek androjen modeli olarak tanındı. Doğan, bir saç hareketiyle “rol” değiştirip topuklu ayakkabıyı kadın modelden daha iyi taşıyabiliyor. Androjen model olmak için belli bir kriter var mı? Diye sorulduğunda ise; “Yüz hatlarınız her iki cinsiyeti de andırmalı. Ben mesela saçımı topladığım zaman daha feminen, açtığım zaman daha maskülen olabiliyorum. Bir cinsiyetten diğerine kolaylıkla geçiş yapabilirim. Moda çekimlerinde hangi cinsiyet olduğumu kestirmek zor mesela.” Diye cevap veriyor.

Rain Dove

“Cinsiyet denen şey aslında yok, uymak zorunda olmadığımız sosyal bir yapı sadece. Ben cinsiyetsiz bir modelim, erkek olarak da kadın olarak da ve ikisinin arasında ne varsa o olarak modellik yapıyorum. İnsan olarak modellik yapıyorum. Olay benim vücudumla ilgili değil, ne giydiğimle ilgili. Dolayısıyla eğer benimle yatmak gibi bir niyetiniz yoksa bacaklarımın arasında ne olduğu sizi hiç ilgilendirmez.” Diyen androjen model Rain Dove, dünyanın en önemli Moda etkinliklerinden New York Moda Haftası’nda hem erkek hem de kadın giyim defilelerinde podyuma çıkmıştı.

Grace Jones

1949 yılında Jamaika’da doğan sanatçı, kariyeri boyunca modellik, oyunculuk ve şarkıcılık yapmıştır. Gay diskolarının kraliçesi olarak ünlenen Jones; pop, R&B, dance-pop, synthpop, rock, new wave, reggae, elektronika, disko türleri gibi birçok müzik tarzı ve gösterişli, kendinden emin duruşu ile günümüzde de hala bir dünya starı. Stil ikonu Grace Jones, tarzıyla Rihanna ve Lady Gaga gibi isimlerin de en büyük ilham kaynağı.

Tamy Glauser

Paris doğumlu Glauser, aslında isveçli. Westwood, Gaultier ve Givenchy markalarınında göz bebeği. Boyu ise 1.80.

 

Written By
More from MagClassico

YEMEK YEME KABUSA DÖNÜŞMESİN!

Dengeli ve yeterli beslenme sağlıklı ve uzun bir ömür için olmazsa olmazlardan....
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir