Hayat Kurtaran B12 Kürü!

Vitamin B12 Nedir?

Vitamin B12, kaynakları genellikle hayvansal kaynaklardadır. Karaciğer, sakatatlar, et ve daha az olmak üzere balık, süt ve süt ürünleri, bira mayası çok iyi Vitamin B12 kaynağıdır. B12 vitamini bazı hastalıklarda daha çok ihtiyaç gösterir. Anemi pernisyoz hastası yani B12 eksikliğine bağlı kansızlık yaşayan hastalarda Vitamin B12 takviyesi gereklidir. Ameliyat ile midesi alınmış kişilerde sindirimi sağladığı için Vitamin B12’ye ihtiyaç vardır. Vejeteryan olan kişiler yani hayvansal gıda tüketmeyen kişilerin dışarıdan Vitamin B12 takviyesi alması gerekmektedir. Emziren kadınların Vitamin B12 ihtiyacı kesinlikle vardır. İnce bağırsak rahatsızlığında ve bağırsağın bir bölümünü alınan kişilerde Vitamin B12 eksikliği görülür. Vücudun fazla bakteri üretmesinde bu eksiklik daha fazla da görülebilir. Yorgunluk, depresyon ve kronik yorgunluk sendromu gibi hastalarda Vitamin B12 eksikliği bulunabilir. MS hastalığı, herpes, nevralji, şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına sebep olabilir.

Yaşlılık döneminde görülen bunama ve alzheimer gibi rahatsızlıklarda da Vitamin B12 eksikliği görülür. Sadece yediğimiz besinlerde bulunanlarla değil, bir diyetisyen veya doktor kontrolünde ek olarak Vitamin B12 kullanılması tavsiye edilir. B12 vitamini eksikliğinin diğer nedenleri arasında aşırı alkol tüketimi, çölyak hastalığı, bağırsak parazitleri ve bakterileri, mide ülseri, gastrit ve protein bakımından yetersiz beslenme sayılabilir. 50 yaş ve üzeri insanlarda vücut emme özelliğini kısmen kaybeder. Bunun gibi mide ve bağırsakla ilgili ameliyatlar sonrasında vitamin B12 eksikliği görülür. Saydığımız besinler yüksek oranda B12 içermesine karşın bazılarının kolesterol ve kalori oranları herkesin tüketimi için uygun olmayabilir. Satın aldığınız bitkisel gıdanın B12 vitamini içerip içermediğini ambalajında bulunan “içindekiler” bölümünden öğrenebilirsiniz.

Vitamin B12 Eksikliğinde Oluşan Hastalıklar

Çölyak Hastalığı

Lösemi

Lupus

Alkolizm

Astım (Bronş)

Anemi (Pernisiyöz)

Dermatit (Seboreik)

Crohn Hastalığı

Multipl Skleroz

Nöropatiler

Kteroskleroz

Kanser

Artrit (Romatoid)

B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediğinde sinir hücrelerinde kalıcı hasar oluşabilir. Bu hasara bağlı olarak aşağıdaki belirtiler görülebilir;

  El ve ayak parmaklarında uyuşma, karıncalanma

    Yürüme güçlüğü, denge sorunları

    Depresyon ve ruh halinde dalgalanmalar

    Paranoya ve halüsinasyonlar

    Dilin şişmesi

    Hafızanın zayıflaması, bunama

    Zihin karışıklığı

    Kaslarda genel zayıflama

Çocuklarda görülen B12 eksikliği zamanında fark edilip tedavi edilmezse sinir sisteminde kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuzun B12 düzeyini ölçtürmelisiniz.

NE KADAR B12 VITAMINI ALINMALI?

Aşağıdaki rakamlar, sağlıklı kişiler için önerilen* günlük B12 miktarlarıdır.

0-6 Ay Arası: 0.4 mcg

7-12 Ay Arası: 0.5 mcg

1-3 Yaş Arası: 0.9 mcg

4-8 Yaş Arası: 1.2 mcg

9-13 Yaş Arası: 1.8 mcg

14-18 Yaş Arası: 2.4 mcg

Yetişkinler: 2.4 mcg

Gebelik ve Emzirme Dönemi: 2.6 mcg

DİKKAT!

Kobalt ve Kobalamin Alerjisi: Bu maddelere alerjisi bulunanlar B12 takviyesi kullanmamalıdır.

Folik Asit, Potasyum, C Vitamini: Yüksek dozlarda folik asit B12 vitamini eksikliğini maskeleyebilir. Bu nedenle folik asit takviyesi kullanmaya başlamadan önce B12 ölçümü yaptırmanız önerilir. Potasyum takviyeleri bazı kişilerde B12 vitamininin vücut tarafından emilmesini etkileyebilir ve B12 vitamini eksikliğine neden olabilir.

Hayat Kurtaran B12 Kürü!

B12 eksikliği için yapılan bu özel turşu için gerekli malzemeler; geniş kâse, kavanoz, tülbent ya da temiz bez, lastik ya da ip, taze lahana, kimyon tohumu, kaya tuzudur. Lahanalar ince ince doğrandıktan sonra kase içerisine alınır. Ardından içerisine 1 tepeleme yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı kimyon tohumu ekleniyor. Lahanalar iyice harmanlanıyor. Kavanoz içerisine iyice yoğurulduktan sonra konulan turşuyu, bir taş, tahta ya da el yardımı ile iyice bastırarak kavanoza sıkıştırıyor. Sonra ağzı tülbent ya da bez parçası ile kapatılıp, lastik ya da ip ile kenarları sıkıştırılıyor. Bu özel turşu için kesinlikle kavanozun kapağının kapatılmaması gerekiyor. 5-6 saat sonra lahana fermantasyon olarak suyunu bırakacaktır. Bir haftaya kadar lahana turşusu olmuş olacaktır. B12 açığını kapatmak için bu turşu mucizevi bir ilaçtır.

Yapılan bazı araştırmalar C vitamini takviyelerinin gıdalar yoluyla alınan B12 vitaminini etkisiz hale getirdiğini ortaya koymaktadır. Uzmanlar bunu engellemek için C vitamini takviyesinin yemeklerden en az 2 saat sonra alınmasını öneriyor.

Kaynak: bitkirehberi, mucizeiksirler, National Institutes of Health, İbrahim Saraçoğlu

Written By
More from MagClassico

‘Banu Alkan’ın Yerine “Demet Akalın” Gelecek!

Dünya Güzellerim'de Bülent Ersoy ile kavgası eksik olmayan Banu Alkan gelecek sezon...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir