Halit Akçatepe’nin Anma Töreninden Duygu Dolu Anlar!

“Benim ne kadar sevildiğimi cenazemde görürsünüz” diyen usta oyuncu Halit Akçatepe’nin tam da söylediği gibi oldu anma töreni. Caddebostan Kültür Merkezi‘nin 600 kişilik büyük salonunda boş yer kalmadı.

Sonrasında Halit Akçatepe için Şakirin Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Sevenlerinin Halit Akçatepe’nin töreninde yaptığı sevgi dolu konuşmalar;

Ebru Akçatepe: “İyi bir insan, iyi bir sanatçı, iyi bir baba”

Törende aile adına konuşan Halit Akçatepe’nin kızı Ebru Akçatepe, “Babamla bugün ilk kez birlikte aynı sahnedeyiz. Oysa daha önce bunu yapabilirdik. Ben onun izinden yürüyerek tiyatrocu oldum. Ailemizin sanat bayrağını taşıyorum. Yakın tarihte bir Halit Akçatepe gecesi düzenleyecektik. Bu sahnede düzenleyecektik. Birçok filmde canlandırdığı talihsizlik karakter, geleneksel şansızlık onu gerçek hayatında da geldi buldu. İşte CKM’deyiz. Babam ve ben, aynı sahneyi paylaşıyoruz. Hayatının final sahnesi de filmlerindeki gibi hüzünlü ve buruk. Arkasında temiz bir geçmiş bırakarak gidiyor. İyi bir insan, iyi bir sanatçı, iyi bir baba. Bir evlat olarak diyorum ki; bu miras da bize yeter” diye konuştu. ” dedi. Akçatepe’nin diğer kızı Itır Akçatepe de törende büyük üzüntü yaşadı. Akçatepe’nin cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

İlyas Salman: “Halit, 80 milyon yaşındaydı”

Caddebostan Kültür Merkezi’ne gelenler arasında Türkiye sinemasının önemli ismi İlyas Salman da vardı. İlyas Salman program başladıktan kısa süre sonra Caddebostan Kültür Merkezi’ne geldi. Hastalığı dolayısıyla yürümekte zorluk çektiği görülen İlyas Salman’ın hareket etmek için bir yürüteç kullanması da dikkatlerden kaçmadı. Kalça kemiğinden geçirdiği operasyon sonucu yürümekte zorluk çeken oyuncu İlyas Salman törene değneklerle katıldı. Usta oyuncu merhum Akçatepe için; “Eşi bulunmaz bir insandı ve işte uğurladık kainata. 79 yaşında gitti. Benim için yine de çok gençti. Sanatçılar zaten her zaman yaşlıdır. Halit, 80 milyon yaşındaydı. Seksen milyon insan için yaşadı. Ruhu şad olsun.”

Erol Evgin: “Yıldızlar yağsın üzerine”

Halit Akçatepe’nin aile dostu ünlü Sanatçı Erol Evgin de törendeydi. Duygu dolu bir konuşma yapan Evgin şunları söyledi: “Halit Akçetepe benim yarım asırlık dostumdu. ‘Renkli Dünya’ adlı bir filmde birlikte oynadık. Çocuklarımız küçüktü, ailece görüşürdük. Güzel günlerdi. Halitçiğim büyük bir sanatçıydı. İnsan olarak da çok değerli bir insandı. İçi dışı birdi. Tertemiz bir insandı. Hayata karşı mizahla durabilmiş, mizahı bir kalkan olarak kullanmış ömrünü sanatına adamış bütün sıkıntıları mizahla aşmış bir insandı. Karadeniz’de bir söz vardır; “Yıldızlar yağsın üzerine” denir. Işıklar içinde uyusun. Yine Karadeniz’de ‘Sakladık onu’ derler. Sakladık biz onu. Halitçiğimizi sakladık. O filmleriyle yaşayacak. Kalbimizde sakladık onu.”

Genco Erkal: “İnsan kucaklamak isterdi”

Ünlü Tiyatro oyuncusu Genco Erkal da Akçatepe’nin az bilinen tiyatro geçmişine vurgu yaparak, “Onu gören insan kucaklaşmak isterdi. Gözleri pırıl pırıl her zaman çok doğaldı. Oyunculuğun er meydanı tiyatrodur. Onu Güdük Necmi olarak tanıyanlar o tarafını bilmeyecekler. Tiyatromuzun temel direklerinden biriydi. Asıl onun oyunculuk gücünün orda görüldüğüne şahit oldum. Sadece güldürüde değil, her türde çok başarılıydı. Çok ciddi politik oyunlarda oynadık. Çok biliçli, çok açıktı. Her zaman onun mesleğine olan tutkusunu, disiplinine hayran olmuşumdur. Hiçbir gün provaya geç kalmadı, işini hep güzel yaptı. Mutlu bir hayat yaşadı. Çok güzel ailesi oldu. Pırıl pırıl kızları var. Güzel bir iz bıraktı dünyada. En önemlisi de bu arkanızdan güzel anılar bırakmak çok önemli. Ben ona bu son yolcuğunda iyi yolculuklar diliyorum. Işıklar içinde uyusun” şeklinde konuştu.

Emel Sayın: “Benim gerçek dostumdu”

Yine Akçatepe’nin yakın arkadaşı Emel Sayın da törende bir konuşma yaptı. Sayın, ” ‘Sanat boyutundaki insanlar, Allah’ın görevlendirilmiş kadrosundandır’ der bilge, Halit de o görevli sanatçılardan biriydi. O çok önemli bir aktördü. Çok güzel bir insandı. Benim de can dostumdu. Hep yanımda oldu. Ailesiyle birlikte ben onları çok sevdim. Benim gerçek dostumdu. Çok üzgünüm. Nurlar içinde uyusun canım arkadaşım” diye konuştu.

Halit Akçatepe‘nin “Yerleri bende ayrı” dediği sanatçılar Emel Sayın ve Hülya Koçyiğit de cenazede tabutun başından ayrılmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun çelenk gönderdiği anma töreninde usta oyuncu son yolculuğuna uğurlandı.

Written By
More from MagClassico

2016 Sonbahar ve Kış Makyaj Trendleri Neler?

Yazın etkilerinden kurtulmanın zamanı geldi baharla birlikte. Makyajda, sezonla birlikte değişim gösteren...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir