Dünyanın En İlginç Düğün Adetleri!

Her ülkenin kendine özgü düğün adetleri bulunmakta. Bu tuhaf adetlerin amacı, kötü şansı önlemek, iyi şansı çekmek şüphesiz.

Nereden, nasıl ve kimin çıkardığı belli olmayan bu tuhaf adetleri sizler için düzenledik.

Türkiye

İlk olarak gelin almaya konvoy halinde gidilir ve yol boyunca korna çalınır. Gelin arabası görüldüğünde yolu kesilir ve para verilmesi beklenir. Bu adet özellikle çocuklar tarafından yapılsa da, büyükşehirlerde ciddi güvenlik sorunlarına neden olduğu için, pek geçerliliği kalmamıştır. Çocukların canı pahasına arabaların önüne atlaması da ayrı bir tehlike!

İtalya

Eskiden İtalya’da confeti yerine badem şekerleri ve şekerlemeler gelin ve damadın üzerine atıldı. Günümüzde ise bu durumu kağıt hurdası konfetilere alarak neredeyse evrensel bir hale geldi.

Rusya

Damat düğün merasimi için gelini almadan önce, gelinle ilgili sorular içeren bir testten geçer. Ayrıca paraların konuştuğu bahis oyunları da damadı düğün öncesi iyice terletir.

İsveç

Düğüne gelen bir kadın davetli kırmızı giyemez. Kırmızı giymesi daha önce damatla bir ilişkisi olduğunu gösterir ve düğünde günün olayı olur.

Hollanda

Merasimde açılan ilk şampanyanın tıpası çiftin yastığının altına konulur. Bunun onlara iyi bir cinsel yaşam getireceğine inanılır.

İskoçya

İskoçya’da düğün gelenekleri arasında olan düğünden bir gün önceki gün, gelin ve damat alkolle ıslatılır. Sonra da un, tüy gibi pislikler her ikisinin de üzerine atılır. Evlilikte kötülüklerden arınmak için bu uygulama yapılır.

Kenya

Kenya’da ise kötü şans getirmemesi için gelinin babası kızının yüzüne ve göğsüne tükürür. Bu düğün sonrası gelin ve damatlar köyü terk ederken yapılır.

İngiltere

İngiltere’de Cumartesi günü evlenmenin kötü şans getirdiğine inanılır. Ayrıca düğünlerde beyaz giyinme geleneğini 19.yy’da kraliçe Victoria başlatmıştı.

Polonya

İçinde “R” harfi geçen aylarda olan düğünler tercih edilir ve bu aylarda evlenildiğinde daha mutlu olunacağına inanılır.

Fiji

Fijililer evlenmeden ölürlerse, tanrıların onları cennete kabul etmeyeceğine ve küle dönüştüreceğinize inanıyorlar.

Uzak Doğu

Uzak doğuda beyaz giyinmek yası simgelediği için düğünlerde beyaz giyilmez. Ancak son yıllarda nadiren de olsa kullanılmaktadır.

Almanya

Almanya’da ise gelin ve damat birlikte odun kırarak, ortak bir şeyler yapıp yapamayacaklarını test ediyorlar. Ayrıca düğünden bir gece önceki eğlencede porselen bir eşya yere atılır. Gelin ve damat kırılan parçaları birlikte toplayıp etrafı temizlemek zorundadır.

Written By
More from MagClassico

Kalbim “Shirley” de Kaldı…

Sumru Yavrucuk’un ses getiren tek kişilik komedi oyunu "Shirley", tiyatro tutkunlarına Kalbim "Shirley"...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir